Travian Answers

Zacznijmy od Twojego pytania

Wyszukaj odpowiedzi na pytania

Aby odnaleźć odpowiedź, wybierz kategorię główną, a następnie podkategorię, spośród tych, które pokażą się niżej. Jeśli nie znajdziesz tego, co Cię interesuje, możesz skontaktować się z nami (informacja niżej).

Mam pytanie o...

Przejdź do szczegółów

Szukaj na mapie serwisu

Być może wolisz szukać na mapie serwisu, podobnej do tych, które znasz z innych stron www. Nie ma sprawy, jeśli to Ci odpowiada, korzystaj z naszej mapy.

Farmienie

Co to znaczy być farmionym?

Oznacza to, że jeden lub kilku graczy systematycznie atakuje Twoje osady i wynosi z nich surowce.

Co robić, by nie być farmionym?

Podstawy

Wyprodukowane surowce najskuteczniej będą chronione w Kryjówkach, które w połączeniu z ukrytymi przez Trapera pułapkami (w przypadku Galów) stanowią pierwszą linię obrony.

Koszt Kryjówek jest bardzo mały, więc nawet w początkowej fazie gry, kiedy każda ilość surowców jest ważna, ich rozbudowa nie wpłynie znacząco na nasz rozwój. Budynek ten warto wznieść do poziomu, na którym będzie w stanie chronić, ilość surowców wyprodukowaną w osadzie podczas naszej nieobecności. Dzięki temu po zalogowaniu na konto nie zaskoczą nas Magazyny świecące pustkami.

Warto pamiętać, że barbarzyńska nacja Germanów potrafi zgrabić część surowców ukrytych w Kryjówkach (gdy atakuje z bohaterem). Armie atakujące z bohaterem wyposażonym w worek mają podobne zdolności, trzeba więc być uważnym.

Rynek

Surowce wystawione jako oferta na Rynku zostaną zrabowane przez napastnika, jeśli po opróżnieniu Magazynu surowców i Spichlerza jego jednostki będą mogły unieść więcej surowców.

Surowce transportowane przez handlarzy znajdują się poza osadą i nie mogą zostać zgrabione.

Aspekty psychologiczne

Umiejętność gry jest ważną rzeczą, ale sztuka dyplomacji i silna wola są równie istotne, zwłaszcza dla obrońcy.

Pamiętaj:

 • powinieneś zawsze pozostać spokojny i przyjacielski, ponieważ obrażanie napastnika, tylko sprowokuje go do kolejnych ataków;
 • sąsiedzi mogą okazać się pomocni;
 • broń się efektywnie;
 • myśl o możliwych konsekwencjach;
 • nie obrażaj się, jeśli przegrasz.

 

Strategie

Celem większości aktywnych graczy jest zgrabienie surowców wyprodukowanych w osadach innych uczestników gry. Jeśli skutecznie ukryjesz drewno, glinę, żelazo oraz zboże (w Kryjówkach), być może zniechęci to napastnika do kontynuowania ataków.

Skąpiec

Kryjówka jest Twoją główną „bronią”, więc rozbuduj ją na tak wysoki poziom, aby być pewnym, że również German nie zgrabi niczego, nawet jeśli nie będzie Cię przez pół dnia.

 • Zbuduj cokolwiek.
 • Wyślij surowce gdziekolwiek.

Pamiętaj, że Germanie mogą zrabować do 20% pojemności Twojej Kryjówki. Jeśli napastnikowi uda się cokolwiek wynieść, to na pewno jeszcze wróci.

 

Na jeża

Ratuj swoje surowce tak jak przy poprzedniej taktyce, tylko że zamiast rozbudowywać pola surowców lub budynki, szkol za nie odpowiednie jednostki defensywne, które zatrzymają przeciwnika. Dzięki symulatorowi walki sprawdzisz, ile jednostek defensywnych wystarczy do zatrzymania napastnika u bram Twojej osady.

 

Dyplomacja

Pamiętaj, że nawet w grze wiele rzeczy bazuje na podstawach psychologii. Poniższe przykłady mogą być uważane za właśnie takie podstawy:

 • Dołączenie do sojuszu
  Twoim celem powinno być dołączenie do znanego i aktywnego sojuszu, z którym napastnik nie może się równać. W wielu wypadkach, możesz nawet otrzymać stracone surowce, ale pamiętaj, że niektórzy gracze mogą atakować właśnie z powodu członkostwa w jakimś sojuszu!
 • Kontakt z napastnikiem
  Bardzo trudny temat, ponieważ jeśli jesteś farmiony, to dlaczego miałbyś nie być? - Dokładnie!
  Jest tylko jeden powód: zwykła uprzejmość. Dlatego Twoja wiadomość powinna wyglądać przyjaźnie, grzecznie, miło i zawierać prośbę o wstrzymanie ataków.
  Weź pod uwagę, że nie wszyscy lubią słowo "Proooooooooooooszę" w każdej linijce.
  Nie ma jednak żadnej gwarancji, że ataki ustaną, ale w wielu wypadkach może to chociaż odrobinę pomóc.
  Możesz również spróbować negocjacji z atakującym graczem, wielu chętnie przyjmuje ciekawe oferty. Pamiętaj, że wszystkie układy muszą mieścić się w granicach wyznaczonych przez Zasady gry.
  Jeśli nie jesteś pewien, czy potrafisz napisać odpowiednią wiadomość, nie rób tego. Napastnik może poczuć się obrażony i nasili ataki.
 • Skontaktuj się z sojuszem
  Poproś swój sojusz o pomoc lub negocjację z napastnikiem, być może w jakiś sposób to pomoże.

 

* W starszych wersjach gry Germanie grabili 1/3 pojemności Kryjówki.


Czy uzyskałeś odpowiedź na swoje pytanie?

Tak   Neutralnie   Nie