Travian Answers

Zacznijmy od Twojego pytania

Wyszukaj odpowiedzi na pytania

Aby odnaleźć odpowiedź, wybierz kategorię główną, a następnie podkategorię, spośród tych, które pokażą się niżej. Jeśli nie znajdziesz tego, co Cię interesuje, możesz skontaktować się z nami (informacja niżej).

Mam pytanie o...

Przejdź do szczegółów

Szukaj na mapie serwisu

Być może wolisz szukać na mapie serwisu, podobnej do tych, które znasz z innych stron www. Nie ma sprawy, jeśli to Ci odpowiada, korzystaj z naszej mapy.

Cud Świata

Cud Świata

Wymagania: tylko Natarzy, od Traviana 2.5, ostatnio zmieniony w Travianie 4

 

Informacje podstawowe

Cud Świata symbolizuje potęgę cywilizacji. Jest ukoronowaniem jej rozwoju i świetności. Tylko najzamożniejsi i najpotężniejsi są w stanie wznieść to architektoniczne arcydzieło i obronić je przed zawistnymi wrogami.

Aby móc budować Cud, budowniczy musi zdobyć Plany budowy Cudu Świata. Jeden taki artefakt wystarcza do rozbudowania Cudu do 49. poziomu włącznie. Wznoszenie kolejnych poziomów jest możliwe, jeśli sojusznik budowniczego posiada drugie Plany.

Budowniczy mogą nadać swojemu Cudowi nazwę. Aż do ukończenia 11. poziomu tej budowli można zmieniać jej nazwę. Później nie jest to już możliwe.

Osady z fundamentami Cudu Świata nie wytwarzają punktów kultury, niezależnie od tego, jakie budynki zostaną w nich postawione.

Dodatkowo w osadach, w których można budować Cud, czas wznoszenia budowli jest dwukrotnie krótszy niż w innych wioskach.

Po wprowadzeniu planów konstrukcyjnych na danym świecie gry, zużycie zboża w osadach z cudami spada o połowę.

Zużycie zboża przez jednostki broniące osady z Cudem Świata może być również zmniejszone działaniem artefaktu zmniejszającego zużycie zjadanego zboża. W takim przypadku bonusy są mnożone: 0.5*0.5=0.25 zużycia wartości podstawowej.

Osada z fundamentami Cudu Świata nie może zostać stolicą.

Szczegółowe dane (takie jak koszt budowy, utrzymanie, generowane punkty kultury itp.) znajdziesz tutaj.

Zobacz pełną tabelę czasów budowy dla tego budynku na serwerze: zwykłym, speed ×2, speed ×3, speed ×5.

 

Czym jest Cud Świata?

Cud Świata (ang. World Wonder lub Wonder of the World, WW) to wspaniała budowla, której ukończenie daje graczowi i jego sojuszowi zwycięstwo. Budynek trzeba postawić na 100. poziom, a każdy z nich kosztuje tysiące surowców; najwyższy poziom to ponad milion surowców! Obrona osady z Cudem Świata też nie należy do łatwych. Armie stające w obronie Cudu liczą miliony jednostek różnego typu.

Przy tak dużych kosztach gracz nie może działać sam, potrzebny jest do tego sprawnie działający sojusz, który nie tylko wyśle potrzebne do budowy surowce, lecz także wyszkoli i zaopatrzy w żywność niezbędne do obrony Cudu wojsko.

Natarzy i osady z fundamentami Cudu Świata

W Travianie 4 Natarzy pojawiają się na samym początku gry i zajmują środkową, szarą część mapy, a ich stolica zawsze mieści się na pozycji 0/0. Terytorium Natarów może się jednak powiększać. W trakcie rozgrywki pojawiają sie nowe osady Natarów, a osady nieaktywnych graczy są przez nich przejmowane.

Poza tymi osadami, w grze jest 13 szczególnych osad - tylko w nich znajdują się fundamenty Cudu Świata i tylko w nich można postawić tę wspaniałą budowlę. Wszystkie te osady znajdują się na mapie od początku rozgrywki i rozlokowane są na szarej, nieprzyjaznej ziemii Natarów.

W wersji T4.4 osiem osad Natarów z podwalinami cudów znajduje się poza szarym terenem. Są one mocniej bronione przez Natarów (o 50% więcej obrońców). Reszta osad znajduję się w szarej strefie.

Zdobywanie „cudownej osady

Żadna z trzynastu osad z fundamentami Cudu Świata nie ma fortyfikacji zewnętrznych ani też Rezydencji/Pałacu. Warto o tym pamiętać, by nie zniszczyć czegoś niepotrzebnie – wysłanie katapult w celu zniszczenia Rezydencji/Pałacu spowoduje zniszczenie innego obiektu.

Oczywiście osadę z Cudem można też odbić od innego gracza. W tej sytuacji w osadzie mogą być fortyfikacje, Rezydencja lub Pałac. Nie można przejąć osady, jeśli wybudowany jest choć jeden poziom Cudu Świata.

Złote Monety w osadzie z Cudem

W osadach z Cudem nie można użyć Złotych Monet ani na wymianę NPC, ani w celu szybkiego zakończenia budowy. W osadzie z cudem nie pracuje też główny budowniczy. Można jednak ustawić kolejkę dwóch budów (funkcja Konta Plus), co jest szczególnie ważne podczas budowania ostatnich poziomów – zniszczenie Dużego magazynu nie zaszkodzi budowie, jeśli ostatni poziom jest już „zakolejkowany”.

Plany budowy Cudu Świata


Plany budowy to specjalny artefakt, który pozwala budować Cud Świata w specjalnych osadach. Artefakty te – jest ich 13 – pojawiają się w grze mniej więcej: 

  • po 200 dniach gry na serwerach zwykłych
  • po 100 dniach na serwerach o prędkości x2                         
  • po 67 dniach na serwerach o prędkości x3

Aktualne informacje na temat terminów wprowadzenia artefaktów, planów oraz o tym, kiedy Natarzy zaczynają budować swój Cud, można znaleźć tutaj na forum.

Plany budowy pojawiają się gdzieś w pobliżu tych współrzędnych:

Ćwiartka mapy

Współrzędne na mapie

Północny zachód

(-18|30)

(-35|4)

(-45|37)

Południowy zachód

(-26|-25)

(-10|-57)

(-55| -20)

Północny wschód

(33|12)

(12|33)

(10|56)

(55|20)

Południowy wschód

(30|-20)

(4|-35)

(44|-37)

*Uwaga* Jeśli miejsce pojawienia się osady z planami Cudu Świata jest zablokowane (zajęte) to osada ta pojawi się w najbliższej możliwej lokalizacji do jej "normalnych" współrzędnych. Osada z planem Cudu Świata, która miała być "odbiciem lustrzanym" tej wioski także zmieni swoją pozycję.

Przykład:

Plany Cudu Świata z ćwiartki -|+ miały się pojawić na pozycji -35|4, ale ta pozycja jest zablokowana przez inną wioskę to i może zająć pozycję -35|6 to przeciwległa osada z planami Cudu Świata znajdująca się na ćwiartce +|- także zmienią pozycję i zajmą 35|-6.

Prawdopodobnym jest, że plany budowy Cudu Świata mogą znacznie oddalić się od wskazanych powyżej koordynatów na dużych serwerach oraz serwerach z dużą liczbą aktywnych graczy.

Plany budowy zdobywa się tak, jak każdy inny artefakt – od Natarów lub od innego gracza.

Pojawienie się planów budowy ogłaszane jest komunikatem w grze.

Dlaczego Plany budowy są tak ważne?

Planu budowy Cudu Świata są bardzo ważne, ponieważ bez nich nie można rozpocząć budowy Cudu. Pojedynczy Plan pozwala zbudować Cud do 49. poziomu włącznie. Kolejne poziomy można budować, tylko jeśli inny gracz z tego sanego sojuszu ma w swoim Skarbcu drugie Plany budowy.

Co więcej, nie wystarczy posiadać Plany budowy. Artefakt ten musi być aktywny, by można było włączyć kolejną rozbudowę.

Jak zdobyć Plany budowy od Natarów lub od innego gracza?

Plany budowy trzeba wykraść z osady Natarów lub z osady innego gracza. Aby to zrobić należy spełnić trzy warunki:

  1. Gracz, który chce wykraść Plany budowy, musi wysłać normalny atak z osady, w której stoi pusty Skarbiec na 10. poziomie.
  2. Skarbiec obrońcy musi zostać zniszczony (niezależnie od tego, czy jest to Skarbiec w osadzie Natarów, czy u innego gracza).
  3. Bohater napastnika musi przeżyć walkę.

Można to zrobić w pojedynkę, a można rozdzielić zadania między sojuszników.

Uwaga: Plany budowy są natychmiast po walce przenoszone do Skarbca, co oznacza, że od tego momentu mogą stać się celem przeciwników i zostać wykradzione.

Warto wiedzieć:

  • W wersji T4.4 w ustalonym dniu od startu serwera* Natarzy rozpoczną budowę swojego Cudu Świata. Każdego dnia rozbudują go o jeden poziom. Po wybudowaniu 75 poziomu przestają atakować inne cudaczne osady. Natarzy mogą wygrać grę, jeśli zbudują Cud Świata na 100 poziom.

*Serwer z prędkością x1: Natarzy rozpoczynają budowę Cudu w 250 dniu
*Serwer z prędkością x2: Natarzy rozpoczynają budowę Cudu w 125 dniu.
*Serwer z prędkością x3: Natarzy rozpoczynają budowę Cudu w 84 dniu.

 


Czy uzyskałeś odpowiedź na swoje pytanie?

Tak   Neutralnie   Nie